ТЕЧЕН ХЕЛИЙ - НАЙ-СТУДЕНАТА ТЧЕНОСТ НА ЗЕМЯТА
Точката на кипене на хелия е 4.2 K или -269 °C. Използва се главно като охлаждаща течност за достигане на изключително ниски температури. За да се ограничат загубите на продукт, течният хелий се доставя и съхранява в специални криогенни съдове, така наречените девари. Според действителното търсене Messer предлага течен хелий в девари с различни размери, които варират от 50 литра до девари с капацитет до 450 литра. За много големи потребители, като например производители на оборудване или големи изследователски институти, могат да се доставят и резервоари с вместимост 40 000 литра.
ПРИЛОЖЕНИЯ НА ТЕЧНИЯ ХЕЛИЙ
Повечето технически приложения на течния хелий са свързани със свръхпроводимост. Това е физическо свойство, наблюдавано при определени материали: ако материалът се охлади под определена „критична” температура, електрическото съпротивление изчезва.
Поради изключително ниските температури за преход на технически използваните свръхпроводници, те трябва да се охлаждат с течен хелий. Най-важното приложение на свръхпроводимостта е в много мощни свръхпроводящи електромагнити.
Досега най-голямото приложение на течен хелий е използването му в уреди за ядрено-магнитен резонанс (MRI) и NMR, последвани от магнити за управление на лъчи, използвани в ускорителите на частици.
ТЕЧЕН ХЕЛИЙ ЗА ЯДРЕНО-МАГНИТЕН РЕЗОНАНС (ЯМР)
Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) е техника за медицинска образна диагностика . ЯМР скенерите използват силни магнитни полета, генерирани от свръхпроводящ магнит. Течният хелий охлажда магнита под критичната температура.
ТЕЧЕН ХЕЛИЙ ЗА ЯДРЕНО-МАГНИТНА РЕЗОНАНСНА СПЕКТРОМЕТРИЯ (NMR)
Ядрено-магнитната резонансна спектрометрия (NMR) е техника, използвана за идентифициране и анализ на структурата на молекулите. Пробите се поставят в силно магнитно поле, което се генерира от свръхпроводящ магнит. Течният хелий се използва за охлаждане на магнита, така че той остава под критичната температура.