ЗАЩИТНИ ГАЗОВЕ
Какво е защитен газ за заваряване?
Защитни газове са заваръчни газове, които могат да се използват в смеси с различни процентни съотношения, за да се постигне най-добрият резултат при заваряването. Без защитен газ, кислородът от атмосферата ще реагира с разтопеният метал в зоната на заваряване, което води до корозия, изгаряне и пори в заваръчния шев, влошаващи качеството. Прави се разграничение между инертни защитни газове (МИГ) и активни защитни газове (МАГ). При заваряване с метал активен газ (МАГ) се използват смесени газове от аргон и въглероден диоксид или аргон и кислород .
Заваръчният газ аргон е един от най-често използваните защитни газове. Защитният газ С18 се състои от 82% аргон и 18% въглероден диоксид.
За заваряване на алуминий се използва защитният газ Аргон 4.6, който има висок процент на аргон (99,996%). Със смеси хелий-аргон заваръчните шевове имат особено високо качество.
Феролайн защитни газове при MAG заваряването
Вариантите на защитния газ Feroline (Феролайн) са разработени специално за МАГ заваряване на нелегирани и нисколегирани стомани. Те имат много добри характеристики на заваряване при средна скорост и предпазват дъгата и заваръчната вана от контакт с атмосферни газове. Използването на МАГ защитен газ води до значително по-малко пръски и дим по време на заваряване, а отлагането на шлака върху заваръчния шев е значително намалено. Феролайн газови смеси са подходящи за всички позиции на заваряване, типове стандартни и импулсни дъги.
Разход на защитен газ
Какво количество защитен газ е необходимо при заваряване?
Разходът на защитен газ за късата дъга (KLB) при 150A е около 12 до 15 l/min. За струйна и импулсна дъга количеството се увеличава при 300A от 15 до 18 l/min, а за дъга с висока мощност при 350A от 20 до 25 l/min. Разходът на защитен газ, необходим за всеки отделен случай, може да се регулира чрез използване на манометър с контрол на дебита или ротаметър.
Покупка на защитен газ
Какъв размер стоманена бутилка е необходим?
Стоманените бутилки със защитни газове се предлагат в различни размери. Общите размери са 7l, 10l, 20l и 50l. Освен обема на бутилката и количеството газ е определящо, когато купувате защитен газ. По-малките бутилки със защитни газови смеси имат по-малко тегло и транспортът е по-лесен. По-големите бутилки са съответно по-тежки, но цената на газа в литри е значително по-ниска.